Recenzje

Jed Distler / Gramophone (2019)

czytaj więcej

Bach: Das Wohltemperierte Klavier I (NIFCCD 062-063) - nagranie miesiąca (marzec)

W Bachu Ewy Pobłockiej znajdujemy wszystko, czego potrzeba: pianistyczną zręczność, doskonałe wyczucie polifonii, nienaganny smak estetyczny; artystka potrafi nasycić każde preludium i fugę odmienną treścią, która wynika ze starannego namysłu [...]. Wszelkie spory pozostają nieistotne wobec szczerej, płynącej z serca muzykalności Pobłockiej, która okraszona jest pełnym, pięknym dźwiękiem [...]. Bez wątpienia mogę stwierdzić, że I tom Das Wohltemperierte Klavier w wykonaniu Pobłockiej zaliczyć należy do grona największych i najbardziej satysfakcjonujących nagrań Bacha na fortepianie.

Link do recenzji

Tsutomu Nasuda / The Record Geijutsu (2018)

czytaj więcej

Bach: Das Wohltemperierte Klavier I (NIFCCD 062-063)

Album Pobłockiej [...] ma wiele imponujących zalet. Nie ulega wątpliwości, że zajmie wyjątkowe miejsce wśród licznych nagrań tego zbioru.

Link do recenzji

Jiro Hamada / The Record Geijutsu (2018)

czytaj więcej

Bach: Das Wohltemperierte Klavier I (NIFCCD 062-063) - Specjalne wyróżnienie

[...] Pianistka bardzo mnie zachwyciła, kiedy słuchałem Impromptus Schuberta, nagranych jeszcze w jej młodości. Od tego czasu pamiętam bogactwo jej subtelnej wrażliwości na muzykę, które odnajduję również dziś, słuchając Bacha w wykonaniu Pobłockiej. Osiągnęła ona wielkie mistrzostwo [...]W ogóle jest to osoba z wolną duszą, co ogromnie nas fascynuje.

Link do recenzji

Stanisław Dybowski / Twoja Muza (2017)

czytaj więcej

Chopin: Koncert e-moll; Bach - Partita e-moll i inne (NIFCCD 054)

Płyta Pobłockiej może stanowić ozdobę każdej kolekcji najbardziej wyrafinowanego melomana, nawet takiego, który zna dziesiątki zapisów Koncertu e-moll. To wykonanie zaskoczy go elegancją, płynnością interpretacji, nadzwyczajną logiką muzyczną, a także skromnością gry. Pobłocka przedstawia utwór, jakby jego muzykę tworzyła pod dyktando podpowiadającego jej na ucho kompozytora [...]. Jej Bach jest skromny oraz bardzo bogaty w najróżniejsze niuanse wyrazowe, wynikające z przemyślanej i drobiazgowo zrealizowanej artykulacji [...]. Z pewnością odtwarzając rzeczoną jubileuszową płytę Ewy Pobłockiej, słuchacze będą "szli za nią", wciągani absorbującą ich zmysły, wspaniałą interpretacją.

Link do recenzji

Gwyn Parry-Jones / MusicWeb International (2005)

czytaj więcej

Mozart: Koncerty fortepianowe (CDAccord 092/93) - nagranie miesiąca

Ewa Pobłocka wykonuje Koncerty Mozarta w najlepszy możliwy sposób. Jej pełną delikatoności i subtelności grę cechuje całkowita naturalność. Wykonanie Koncertów Mozarta pozbawione jest "sentymentalnych płycizn".

http://www.musicweb-international.com/classrev/2005/Jan05/Mozart_Poblocka.htm

Z recenzji archiwalnych

czytaj więcej

Die Welt

W sali koncertowej działy się rzeczy nadzwyczajne. Ewa Pobłocka w całym programie udowodniła swoje mistrzostwo. Nie waham się zaliczyć ją do największych pianistów, jakich wydał jej kraj i nie tylko.

 

Hamburger Abendblatt

Jej interpretacja posiada fascynującą głębię. W jej Brahmsie można się zakochać.

 

Westfalenpost

Laureatka Konkursu Chopinowskiego w Warszawie pozwala muzyce rozkwitać. Ma wyczucie wszelkich nastrojów, daje płynąć dźwiękom i barwom... gra z liryczną delikatnością i tonem srebrzystym, przypominającym Wilhelma Kempffa.

 

Ruch Muzyczny

Gdyby do nagrania recitalu Ewy Pobłockiej dodać szumy i trzaski imitujące starą płytę, można by pomyśleć, że gra jeden z najwybitniejszych pianistów przeszłości o słowiańskim pochodzeniu - może Cherkassky, może Koczalski...
 

Norske Argus (Bergen 1987)

Drugi Koncert fortepianowy Chopina w interpretacji Ewy Pobłockiej był po prostu wspaniały.

 

Wiener Zeitung

Ewa Pobłocka wywarła duże wrażenie, ujmując publiczność swoją nieskazitelną, energiczną, wirtuozowską grą pełną zarazem poezji.

 

Bonner Kulturleben

Przejrzyste linie i klarowna rytmika były atutem gry Ewy Pobłockiej. To, że rozumie swego rodaka - Chopina - potwierdziły już renomowane nagrody. Udowodnił to także oszałamiający aplauz publiczności.


Ohtuleht

Interpretacja utworów Bacha była niezwykła. Od dawna już nie słyszeliśmy w Tallinie tak dobrego recitalu fortepianowego.

 

Ruch Muzyczny (1987)

Beethoven: Koncert fortepianowy C-dur op. 15 - Ewa Pobłocka, WOSPR, Henryk Czyż

Mamy tu do czynienia z interpretacją kongenialną: Ewa Pobłocka i Henryk Czyż z najlepszą dziś orkiestrą symfoniczną w Polsce dają kapitalny portret młodego Beethovena ze wszystkimi istotnymi cechami jego stylu. Myślę, że Ewa Pobłocka ma - nie tak częsty znowu u solistów-wykonawców - dar dogłębnego wczuwania się w osobowość kompozytora i wydobywania z niego, co dla interpretacji najistotniejsze: sedna stylu indywidualnego. Tak właśnie tak mógłby grać młody Beethoven.

 

Ruch Muzyczny

Złożoność pozornie prostych, a w istocie tajemniczych Nokturnów Chopina doskonale rozumie i idealnie nam przekazuje Ewa Pobłocka. W jej nagraniu owe romantyczne utwory objawiły mi się znowu w swoim niezwykłym uroku.

 

Magazyn Studio

Koncert fortepianowy Panufnika jest dokładnie taki i tak właśnie, najbardziej "klasycznie", jest przez Ewę Pobłocką i London Symphony Orchestra wykonany. Pobłocka jest zachwycająca, gra znakomicie każdy takt swojej partii i bezbłędnie współdziała z orkiestrą. Ujawnia niezwykły wirtuozowski talent, ale potrafi też przejść płynnie do fragmentów lirycznych...

 

Witold Lutosławski o wykonaniu jego Koncertu fortepianowego przez Ewę Pobłocką (1990)

Ona jest wspaniała, jest to świetna interpretacja mojego utworu... nadała mu bardzo specyficzny rodzaj własnego życia. Bardzo cieszę się, że będziemy to grali razem poza Polską...

 

Jan Weber

Rzadko można usłyszeć tak oryginalne i piękne wykonanie Bacha przez polskiego pianistę. Tekst podany idealnie - plastycznie, przejrzyście, wyraziście; świetne prowadzenie głosów polifonicznych, powściągliwość w tempie i emocji [...]. Słuchając gry pianistki miałem wrażenie, że... zatopiła się w Bachu bez reszty. Radość emanowała z jej oblicza, a palce, posłuszne myśli, realizowały każdy detal z doskonałą precyzją, pozwalając fortepianowi brzmieć najpiękniejszymi kolorami...


Marian Wallek-Walewski

Perfekcyjne opanowanie prze-delikatnego piano, śpiewność kantyleny, swoboda szerokich łuków frazowania, stawiają Pobłocką wśród wybitnych interpretatorów Chopina. Nie ma w jej grze jakiegokolwiek przesłodzenia, łatwizny emocjonalnego gestu. Jej technika sięga wysokich rejonów sztuki kształtowania dzwięku.

 

Jan Popis

Interpretacje Ewy Pobłockiej, zawsze wyważone i przemyślane, charakteryzują się bardzo szczególnym, szlachetnym i nie narzucającym się rodzajem emocjonalizmu.